MENÜ
TÓTH ODROBINA ANDREA 
LELEKKUCKO 
" AMIKOR SZÁZSEBBŐL VÉRZIK A LÉLEK ÉS KATARZIST ÉL ÁT, AKKOR SZÜKSÉG VAN ARRA, HOGY VALAKI SEGÍTSEN FELEMELNI MEGGYÖTÖRT LELKÜNKET A KERESZT ALATT."

„Öngyilkos álmod mások álmodják neked,

  jó volna látnod a holnapot, de te ma nem akarsz élni”

(Kovács Ákos: Szívsebész)

 

 AZ öngyilkosság fogalma és jelentősége a serdülőkorban.

                

  1. Mi az öngyilkosság?
  2. 

-Az öngyilkosság olyan szándékosan, közvetlenül és tudatosan okozott halál, mely az egyén saját életének kioltásához vezet.

 A) Edwin Shneidman az életüket szándékosan eldobó emberek négy, a halálkeresők, a halálvállalók, a haláltagadók és a halálkihívók csoportjára tagolhatók.

 

 B) Shneidman még egy az öngyilkosságszerű kategóriát megemlíti, mégpedig a burkolt halál fogalmát, mely arra utal, hogy az emberek közvetett, rejtett, részleges módon tudat alatt idézik elő saját halálukat.

   

 

             Az öngyilkosság rizikófaktorai:

      A legtöbb öngyilkosság konkrét, aktuális eseményekhez vagy helyzetekhez kapcsolódik. Legtipikusabb a stresszes események és helyzetek, a hangulat és gondolkodás megváltozása, az alkohol vagy más egyéb drog fogyasztása, a mentális zavarok és modellnyújtás.

                  Az öngyilkosság magyarázatai:

_a vezető magyarázatok a pszichodinamikus, a biológiai, a szociokultúrális modellek tatoznak.

 

A)   A pszichodinamikus elméletek alkotói, úgy vélik, hogy az öngyilkosság a depresszió és az egyén önmaga ellen fordított agressziója összegződésének eredménye. Freud bevezette az emberek alapvető ösztönei közé tartozó halálösztönt, az úgynevezett Thanatosz fogalmát.

B)   Emilé Durkheim szociokulturális modellje az egyén és a társadalom kapcsolatából vezette le három öngyilkosság kategóriáját: az egoista, az altruista, az anómiás öngyilkosságot.

C)   A biológiai felfogás abból a feltételezésből indul ki, hogy az öngyilkosságot elkövetők szervezetében többnyire igen alacsony a szerotonin nevű neorotraszmitter aktivitási szintje.

 

Öngyilkosság és élekor.

A)   Gyermekkor: Viszonylag ritka az öngyilkosságok előfordulása, bár számuk az utóbbi évtizedekben nőtt.

 

B)   Serdülőkor: A serdülőkori öngyilkosságok aránya is egyre emelkedőbb, előfordulásuk meglehetősen gyakori.

a)     A serdülőkori öngyilkosság nem függetleníthető el a klinikai depressziótól, a harag, az impulzivitás, az elviselhetetlen mértékű stressz jelenlétéről és nem utolsó sorban magától a serdülőlét problémáitól.

 b) a növekvő arányú öngyilkossági kísérletek hátterében, a fiatalok össznépességén belüli növekvő aránya, a fiatalkori depresszió egyre sűrűbb előfordulása, a nukleáris családon belüli kötelékek meglazulása, a drogok könnyebb hozzáférhetősége és a tömegkommunikáció szenzációéhsége állhat.

 

 

Az öngyilkosság kezelése. Kezelésre vagy a sikertelen öngyilkossági kísérlet után, vagy megelőzésképpen kerülhet sor.

    A.)   Az öngyilkosság megelőző-program 24 órás S. O.S telefonszolgálatra és mindenki számára nyitott központokra épül, ahol a munkatársak zömmel paraprofesszionális alkalmazottak állnak.

B.)  A szuicidiális személlyel való első beszélgetés alkalmával törekedni kell a bensőséges kapcsolat kialakítására, a probléma megértésére és pontosítására, a veszélyeztetettség mértékének megállapítására és a krízis elhárítására irányuló terápiás terv kidolgozására.

C.)  Krízisintervenciós foglalkozások sok esetben rendezik az öngyilkossági kísérleten átesett személy állapotát, néhányan azonban hosszú távú terápiára szorulnak. Egyre népszerűbbek a nagyközönség számára kidolgozott felvilágosító program

 

 PREVENCIÓ:

Ha depressziósak vagyunk, a dolgokat általában egy igen szűk perspektívában látjuk csak, abban az adott pillanatban. Egy hét, vagy egy hónap múlva mindent egészen más fényben láthatunk.

  • A legtöbben, akik valaha a saját életük kioltásán gondolkodtak, most örülnek, hogy élhetnek. Azt mondják, nem igazán akarták az életüket befejezni - csak meg akarták szüntetni a fájdalmat.

A legfontosabb lépés az, hogy valakivel beszéljünk. Akiket öngyilkossági gondolatok foglalkoztatnak, ne egyedül próbálják megoldani a problémájukat. AZONNAL segítséget kell keresniük.

  • Beszéljünk egy családtaggal vagy baráttal. Egyszerűen az, hogy egy családtaggal, vagy baráttal, kollégával beszélhetünk, megkönnyebbülést eredményezhet.
  • Beszéljen a befriender szervezet egy tagjával. Vannak, akik nem tudnak családtaghoz, illetve baráthoz fordulni. Vannak, akik könnyebben nyílnak meg idegeneknek. A brefriender szervezetnek világszerte mindenhol megtalálhatók a központjai, ahol a meghallgatásra kiképzett önkénteseink segíthetnek.
  • Keressen fel orvost. Ha valaki a negatív érzések illetve öngyilkossági gondolatok hosszabb periódusán megy át, lehet, hogy klinikai depressziótól szenved. Ez egy betegség, amit egy kémiai egyensúly kibillenése okoz, és ezt általában kezelni tudja az orvos gyógyszerekkel, illetve terápiával. (további információ).

Az idő nagyon fontos tényező a "továbblépésben", de az is számít, hogy mi történik abban a periódusban.

Ha valakit öngyilkosság gondolata foglalkoztat, azonnal beszélnie kell valakivel az érzéseiről.

 

  

 

Hírek

  • Randelés és tanácsadás
    2011-09-01 17:32:50

    Szeptember 20.-ától Miskolcon HÉTFŐN 16 ÓRÁTÓL, SZERDÁN SZINTÉN 16 ÓRÁTÓL VÁROM A SZEMÉLYESEN találkozni kívánókat velem.

     

    Elérhetőségem 06 30 812 3618

    vagy Fecebookon Tóth Odrobina Andrea

    Emailon andrea.hajszal@gmail.com

  • Hírlevélre jelentkezés
    2011-09-01 17:30:38

    Szeretnék hírlevélben is lehetőséget kapni, hogy minnél többen olvassák írásaimat.

  • Költőzés
    2011-09-01 17:29:47

    Kedves Barátaim!

     

    ideköltöztem át, itt továbbra is olvashattok irásaimat és véleményezhettek.

Asztali nézet